Pracovné stretnutie 3.3.2025
Slovenská asociácia pre kvalitu vysokého školstva organizovala dňa 3.3.2025 pracovné stretnutie venované zabezpečovaniu kvality ďalšieho vzdelávania.
Dňa 3.3.2025 sa uskutočnilo mimoriadne pracovné stretnutie členov asociácie k otázkam súvisiacim so zabezpečovaním kvality ďalšieho vzdelávania. Poďakovanie patrí zástupcom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, ktorí prezentovali praktické rady pre všetky typy vzdelávania (neakreditované, akreditované vedúce k získaniu pofesijnej kvalifikácie, akreditované vedúce k získaniu mikroosvedčení). Osobitnú zásluhu na organizácii pracovného stretnutia má prezident Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých, pán Mgr. Klaudius Šilhár, PhD. Pracovné stretnutie dalo odpovede aj na tieto otázky:
- Podľa §8, ods. 2, písmeno c) sa uvádza, že vzdelávací program, ktorý vedie k získaniu mikroosvedčenia, môže poskytovať certifikovaná vzdelávacia inštitúcia, ktorá získala súhlas okrem iného aj od VŠ. Na základe čoho, akých kritérií a pod. dáva VŠ súhlas certifikovanej vzdelávacej inštitúcii na vzdelávací program? Môže teda aj VŠ poskytovať vzdelávacie programy?
- Podľa §8, ods. 4 sa uvádza, že VŠ poskytuje vzdelávacie programy vedúce k získaniu mikroosvedčenia len v rozsahu jej akreditovaných študijných programov. To v praxi znamená, že môže teda poskytovať vzdelávacie programy len v konkrétnych akreditovaných študijných programoch, alebo napr. ak má VŠ akreditované učiteľské ŠP, ale konkrétne nemá napr. učiteľstvo VV, HV, môže (za predpokladu kvalitného personálneho zabezpečenia) poskytovať aj takých vzdelávací program?
- Minimálny rozsah vzdelávacieho programu vedúceho k získaniu mikroosvedčenia je 25 vyučovacích hodín – to sa myslí len 25 prezenčných hodín?
- Podľa §8, ods. 4 sa uvádza, že za vzdelávací program sa udeľuje kredit. Akú váhu má 1 kredit? Postup pri určovaní počtu kreditov je taký istý ako na VŠ (1 kredit = 25 hod záťaže študenta)
- Vysoká škola podáva žiadosť o zápis do registra vzdelávacích inštitúcií - §8, ods. 6., ďalej sa uvádza, že certifikovaná vzdelávacia inštitúcia podáva žiadosť po získaní súhlasu príslušnej VŠ – na čo konkrétne VŠ dáva súhlas? Môže ktorákoľvek VŠ dať súhlas, alebo sú v tom nejaké pravidlá?
- Podľa §8, ods. 10 sa uvádza, že VŠ dáva súhlas na vzdelávací program na 5 rokov – čo v prípade, že za tých 5 rokov sa rozhodne inštitúcia niečo zmeniť? Nemala by opätovne o tom rozhodovať VŠ? Resp. čo ak samotná VŠ pozmení akreditovaný ŠP?
- Poplatok a posúdenie návrhu vzdelávacieho programu – bude nejaký oficiálny sadzobník, alebo si to určuje samotná VŠ? Nemali by v tom byť nejaké objektívne pravidlá?
- Ako sa VŠ dostane do registra vzdelávacích inštitúcií? Bude tam zaradená aicky, alebo musí sa registrovať v systéme?
- Podľa §9, ods. 2 sa vzdelávania dospelých, teda vzdelávacích programov, ktoré bude poskytovať VŠ môže zúčastňovať osoba, ktorá má najmenej 16 rokov. Platí to teda aj pre VŠ prostredie?
- Podľa §10, ods. 1 – Podáva aj VŠ žiadosť o certifikáciu vzdelávacej inštitúcie?
- § 13 – akreditácia vzdelávacieho programu – týka sa toto aj VŠ? Podáva aj VŠ žiadosť o akreditáciu vzdelávacieho programu? Pod alianciou sa myslí „aliancia sektorových rád“?
- Podľa §14, ods. 1, písmeno d) – akreditácia vzdelávacieho programu zaniká uplynutím doby platnosti – čo sa týmto myslí, doba 5 rokov, ktorá je daná v zmysle § 8, ods. 10, alebo napr. skončením akreditácie ŠP na VŠ?
- Podľa § 15, ods. 3 záverečné skúška sa koná do 15 dní od ukončenia vzdelávacieho programu. Môže aj neskôr?
- Podľa § 15, ods. 5, členmi skúšobnej komisie sú fyzické osoby, ktoré majú odbornú spôsobilosť odborného garanta alebo letora. Čo presne sa pod týmto myslí, napr. ak sa vzdelávací program uskutočňuje na VŠ a zabezpečujú ho VŠ učitelia?
- Podľa § 16, ods. 1, písmeno g) – zmeny v akreditovanom vzdelávacom programe posudzuje aliancia – myslí sa tým, že ak má certifikovaná vzdelávacia inštitúcia akreditovaný program na 5 rokov, ale v priebehu nich urobí zmenu, posudzuje to aliancia? Nemali by to posudzovať VŠ, ktorá dala súhlas na daný vzdelávací program?
- § 17, ods. 1 hovorí o autorizácii – podľa výkladu pojmov ide o oprávnenie uskutočňovať overovanie vzdelávacích výstupov. Opäť VŠ musí podľa žiadosť o autorizáciu?
- § 19, ods. 1 overovanie vzdelávacích výstupov - čo toto konkrétne v praxi znamená pre VŠ? Je to vždy skúška (v pracom slova zmysle pred komisiou), alebo to môže byť napr. preverenie obsahu vzdelávacieho programu, prípadne môže sa zadať ešte niečo dopracovať, pretože absolvovaný vzdelávací program nie je úplne v súlade s tým, ktorý sa poskytuje na VŠ?
- § 20, ods. 1 – autorizovaná osoba zapísaná v registri autorizovaných osôb – kto to je? Kto sa môže zapísať? Musí prejsť nejakým vzdelávaním? Alebo ako to funguje?
- § 20, ods. 6, písmeno e) – národný garant sa zúčastňuje skúšky na overovanie vzdelávacích výstupov
- Žiadosť o poskytnutie dotácie za vzdelávanie sa podáva ministerstvu?